اعضای جدید
000789 ۱۳۹۳/۸/۱۳
zahra ۱۳۹۳/۷/۱۲
golestanee ۱۳۹۳/۷/۹
habibahmad ۱۳۹۳/۱/۲۶
danyal79 ۱۳۹۳/۱/۱۳

موضع گیری شدیداللحن امام جمعه اهل سنت زاهدان در مورد حادثه مسجد جامع زاهدان

فرستنده seifyeh در تاريخ ۱۳۸۹/۴/۲۷ ۴:۵۰:۰۰ (906 بار خوانده شده) حج
تصویر کوچک شده

مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه های نماز جمعه این هفته مسجد مکی زاهدان با اشاره به حادثه تروریستی مسجد جامع این شهر گفت :

پیامبر اسلام صلی الله علیه وسلم در آخرین خطبه خود در صحرای منا هشدار دادند که جان، مال و آبروی مسلمان بر مسلمان دیگر مانند حرمت روز عیدقربان و ماه عید که از ماههای حرام است و مانند حرمت سرزمین حرم می باشد، یعنی همانطوری که در آنروز در صحرای منا سه حرمت با هم شده و چه اندازه آن حرمت شدید است، خون و آبرو و مال مسلمان به همان اندازه شدیدا حرام است.
وی افزود : نه فقط ریختن خون یک مسلمان ، بلکه ریختن خون انسان بیگناه ، حتی اگر کافر هم باشد در اسلام جایز نیست و حرام است . و فقط در شرایط خاصی مانند تجاوز و جنایت است که علما می توانند فتوای جهاد بدهند و صدور این فتوا نیز کار هرکسی نیست که ضرورت جهاد را تشخیص بدهد .
مولانا عبدالحمید گفت : همه مسلمانان شیعه و سنی با هم برادرند و منتسب به دین مبین اسلام هستند و حرمت خون ، مال و آبروی آنان بسیار شدید است .
امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت : حادثه پنجشنبه شب گذشته ما را به شدت مبهوت و متاثر کرد . و با خود اندیشیدیم که کدام عقل و اندیشه و کدام فتوای شرعی اجازه داده است که مسجد و محل عبادت و نیایش و مراسم مذهبی مورد حمله انتحاری قرار بگیرد ؟ کدام عالمی می تواند به نام جهاد فتوا بدهد که در مسجد امنیت مردم سلب شود و در شهر آتش فتنه روشن شود .
وی افزود : در اسلام حتی چنین حمله ای در معابد دیگر ادیان ناجایز است و چگونه می توان جواب خون مسلمانانی را که در مسجد مورد حمله قرار گرفته اند در برابر خداوند داد؟
امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت : در زمان پیامبر صلی الله علیه وسلم ، یکی از صحابه آن حضرت صلی الله علیه وسلم فردی را که گمان می کردند در آخرین لحظه کلمه «لا اله الا الله»را بر زبان آورده است ، به زعم اینکه این کلمه را برای نجات خود بیان کرده بود ، در میدان جنگ کشته بود و پیامبر صلی الله علیه وسلم از عملکرد آن شخص به پیشگاه پروردگار اظهار برائت کرد . ما نیز از این عمل ناجایز و خلاف شرع به پیشگاه خداوند ابراز برائت می کنیم .
وی گفت : کسانیکه در مسجد جامع به شهادت رسیدند چه جرمی را مرتکب شده بودند آیا آنها محاکمه و محکوم شده بودند. با چه عقل و منطقی خون آنان ریخته شد ؟ هیچ عالمی نمی تواند چنین جنایتی را توجیه کند و چنین فتوایی بدهد . بنده به صراحت اعلام میکنم که این کار خلاف شرع بوده و حرام است.
مولانا عبدالحمید گفت : مردم ما قرنهای متمادی در کنار یکدیگر زندگی کرده اند ، حوزه های علمیه ، کسبه و بازاریان ما در کنار هم بوده اند و توده مردم ما بامودت و برادری با هم زندگی می کنند ، این مردم را گرفتار ناامنی کردن و به جان هم انداختن را هیچ عقل و منطقی نمی پذیرد .
امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت : این جهاد نیست ، بلکه فساد است و ما این جنایت هولناک و وحشیانه را با شدت تمام محکوم می کنیم . من از روی اخلاص می گویم که این راه درستی نیست . در پاکستان که چنین وضعیتی حاکم شده است ، همه علما به اتفاق ناراضی و ناراحت هستند . زیرا در چنین شرایطی هیچ یک از مردم احساس امنیت نمی کنند .
مولانا عبدالحمید افزود : من به همه کسانیکه توانایی دارند اعم از علما ، نخبگان ، ریش سفیدان و مردم ، توصیه می کنم که نسبت به این جریانات بی تفاوت نباشند .
مدیر حوزه علمیه دارالعلوم مکی زاهدان گفت : ما فکر می کردیم که این غائله ها به پایان رسیده است و اجازه نمی دهیم که امنیت عمومی مردم استان در مکانهای مقدس و اماکن مذهبی و عمومی و یا هر جای دیگر به خطر بیافتد و عده ای استان را دستخوش ناامنی کرده و شیعه و سنی را به جان هم بیاندازند .
مولانا عبدالحمید اظهار داشت : در زمان مرحوم مولانا عبدالعزیز و مرحوم آیت ا... کفعمی ، صمیمیت و وحدت شیعه و سنی در استان نمونه بود و امروز افراد نادانی می خواهند استان را به آتش بکشند .
امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت : مسایل استان ، همه ما را تکان داده و باید تدابیری جدی تری برای مقابله با آن اندیشیده شود . ما از مسئولین تقاضا می کنیم با دوراندیشی و کارشناسی و مشورت با مردم منطقه مسایل را ریشه یابی کرده و عوامل ناامنی را بخشکانند . و با تدبیر و دوراندیشی از وقوع اینگونه مسایل جلوگیری کنند.
وی افزود : بیماری زمانی مداوا می شود که به درستی شناسایی شود و عوامل و علتهای آن مشخص شوند . من در گذشته نیز گفته ام که باید به جای معلول با علت برخورد شود . تازمانیکه ما علت را علاج نکنیم ، معلول علاج نمی شود .
مولانا عبدالحمید گفت : جامعه اهل سنت از زن و مرد ، مانند هموطنان شیعه خود عزادار هستند و همانگونه که مسئولان در استان سه روز عزای عمومی اعلام کردند ، ما نیز سه روز عزای عمومی اعلام می کنیم .
امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت : توصیه من به مردم آن است که شیعه و سنی آرامش و هوشیاری خود را حفظ کنند و هرگونه توطئه را در این زمینه خنثی نمایند . ممکن است برخی افراد اوباش و اراذل بخواهند شهر را به آتش کشیده و مردم را به جان هم بیاندازند ، ما نباید اجازه بدهیم این افراد به اموال و دارایی مردم و مغازه ها تعرض کنند . و مسئولین امر باید با قدرت و توانایی با اینگونه عوامل از هر طرفی که باشند برخورد کنند . و خونهای ریخته شده و ضایعات و اموال تلف شده باید مورد رسیدگی قرار گرفته و جبران شوند .
مولانا عبدالحمید گفت : من امیدوارم که این آخرین حادثه ناگوار و تلخی باشدکه ما انتظار آنرا نیز نداشتیم . و برای شهدای این حادثه رفع درجات و برای همه کسانیکه مجروح شده اند شفا و سلامتی را از خداوند مسئلت می کنیم و امیدواریم کسانیکه دست به چنین جنایاتی می زنند به عاقبت کارشان بیاندیشند و بدانند که مرتکب چه جنایتی می شوند .
وی در پایان گفت : بدترین نوع ناامنی هرج و مرج است که قاتل نمی داند چه کسی را می کشد و مقتول نمی داند برای چه کشته می شود و ما امیدواریم که عاملین این جنایت به سزای اعمال خود برسند .

منبع : سنی آنلاین
صفحه مناسب چاپ
سایر خبرها
۱۳۹۴/۴/۲۷ ۴:۳۰:۰۰ - عید فطر
۱۳۹۴/۲/۱۳ ۴:۵۰:۰۰ - مراسم فارغ التحصيلي حوزه علمیه سعدیه اورجنلی
۱۳۹۳/۱/۲۹ ۹:۴۰:۰۰ - اعلام نتایج مرحله نهایی سومین دوره مسابقات حفظ ،قرائت وترتیل قرآن کریم ویژه اهل سنت کلاله
۱۳۹۳/۱/۲۹ ۹:۲۶:۵۲ - اعلام نتایج مرحله اول سومین دوره مسابقات حفظ ،قرائت وترتیل قرآن کریم ویژه اهل سنت کلاله
۱۳۹۳/۱/۲۹ ۹:۱۹:۵۲ - مرحله پایانی ومراسم اختتامیه سومین دوره مسابقات حفظ،قرائت وترتیل قرآن کریم ویژه اهل سنت در شهرستان کلاله برگزار شد
۱۳۹۳/۱/۲۶ ۵:۰۰:۰۰ - قرآن کریم اساسنامه الهی بشریت است
۱۳۹۳/۱/۲۵ ۲۱:۲۰:۰۰ - سومین دوره حفظ،قرائت،وترتیل قرآن کریم ویژه اهل سنت آغاز بکار کرد
۱۳۹۲/۱۲/۱۲ ۶:۴۶:۱۰ - چگونگی قرائت‌ها
۱۳۹۲/۱۲/۶ ۱۹:۵۶:۲۸ - پیاده کردن و برداشتن قدم های عملی برای حفظ قرآن
۱۳۹۲/۱۲/۶ ۱۸:۴۷:۳۱ - آدابی که حافظان قرآن لازم است رعایت کنند
۱۳۹۲/۱۲/۶ ۱۸:۱۴:۰۸ - قواعد مهم حفظ قرآن کریم
۱۳۹۲/۱۲/۶ ۱۸:۰۶:۲۰ - آموزش‌ها و یادآوری‌های لازم برای تمرین و تکرار و نگهداری حفظ قرآن کریم
۱۳۹۲/۱۲/۶ ۱۴:۴۰:۰۰ - بهترین شیوه ­ی حفظ قرآن کریم
۱۳۹۲/۱۲/۶ ۱۴:۳۶:۳۸ - وصایایی به حافظان قرآن
۱۳۹۲/۱۲/۶ ۱۴:۳۰:۰۰ - بهترين شيوه ی حفظ قرآن کريم كدام است؟
۱۳۹۲/۷/۲۴ ۵:۴۰:۰۰ - عید آمد
۱۳۹۲/۵/۲۰ ۱۳:۵۰:۰۰ - توطئه و جوسازی و تفرقه افکنی علیه ترکمنها ؟؟؟از سوی سایت تندروی شیعه رصد نیوز
۱۳۹۲/۵/۱۸ ۱۸:۲۱:۴۰ - عید فطر مبارک باد
۱۳۹۲/۵/۲ ۴:۱۱:۱۸ - بیانیه دفتر مولانا عبدالحمید در پی عذرخواهی ایرانسل
۱۳۹۲/۴/۳۰ ۱۲:۲۰:۰۰ - ایرانسل، رسماً از مسلمانان اهل سنت عذرخواهی کرد
۱۳۹۲/۴/۳۰ ۱۱:۴۴:۵۶ - «تسکین» نرم‌افزار جامع قرآنی ویژه‌ی اهل سنت به‌ زودی رونمایی می‌شود
۱۳۹۲/۴/۳۰ ۱۰:۳۰:۰۰ - زندگی نامه حضرت عمر فاروق رضی‌الله‌عنه
۱۳۹۲/۴/۳۰ ۸:۴۰:۰۰ - اعلام جرم دادستان زاهدان عليه شرکت ايرانسل به خاطر توهین به خلیفه اهل سنت
۱۳۹۲/۴/۳۰ ۸:۳۰:۰۰ - توهین ایرانسل به مقدسات اهل سنت
۱۳۹۲/۴/۲۱ ۱۰:۳۰:۰۰ - فراخوان مسابقه عکاسی رمضان + جوایز ارزنده
۱۳۹۲/۴/۲۱ ۴:۱۰:۰۰ - رمضان کریم
۱۳۹۲/۲/۵ ۹:۲۰:۰۰ - اسامی نفرات برتر دومین دوره مسابقات حفظ،قرائت وترتیل قرآن کریم ویژه اهل سنت
۱۳۹۲/۲/۵ ۷:۵۰:۰۰ - برگزاری مرحله پایانی ومراسم اختتامیه دومین دوره مسابقات حفظ،قرائت وترتیل قرآن کریم ویژه اهل سنت
۱۳۹۲/۲/۳ ۶:۵۰:۰۰ - اسامی نفرات راه یافته به مرحله پایانی دومین دوره مسابقات حفظ،قرائت وترتیل قرآن کریم ویژه اهل سنت شهرستان کلاله
۱۳۹۲/۲/۳ ۶:۰۰:۰۰ - مرحله مقدماتی دومین دوره مسابقات حفظ،قرائت وترتیل قرآن کریم برگزار شد
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
افراد آنلاین
5 کاربر آن‌لاين است (5 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار و مقالات)

عضو: 0
مهمان: 5

بیشتر...
ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید