اعضای جدید
000789 ۱۳۹۳/۸/۱۳
zahra ۱۳۹۳/۷/۱۲
golestanee ۱۳۹۳/۷/۹
habibahmad ۱۳۹۳/۱/۲۶
danyal79 ۱۳۹۳/۱/۱۳

جایگاه زن در اسلام

فرستنده seifyeh در تاريخ ۱۳۸۸/۱/۱۳ ۸:۱۰:۰۰ (5446 بار خوانده شده) مقالات
تصویر کوچک شده

تا زمانیکه زن مسلمان به آزادی و استقلال فکری و عملی کامل که شریعت اسلامی‌آن را برای وی پایه گذاری نموده است نرسد و به عنوان عضوی از اعضای جامعه به رسمیت شناخته نشود، جوامع اسلامی به سلامت اخلاقی و خود کفایی لازم نخواهند رسید.


جهان را محکمی از امهات است نهادشان امین ممکنات است
اگر این نکته را قومی نداند نظام کار و بارش بی ثبات است
هنگامیکه دین مبین اسلام ظهور کرد، سراسر گیتی را از لوث این پلیدیهای شرم آور پاک ساخت و پشت پا به تصوّر خام و باطل تمامى كسانى زد كه زن را موجودى پست و فرومايه و دختردار شدن را ننگ خويش مى‏دانستند و مى‏پنداشتند كه زن موجودى زايد در نظام خلقت است. اسلام زن را از قعر ذلت و تباهی به اوج عزت رسانده، انسانیتش را به او باز گرداند، همه حقوقش را به رسمیت شناخت وبادیدی فراگیر و جامع و با درنظر گرفتن همه ویژگیهای آنان، جایگاه و شخصیت والایی برایشان درنظر گرفت و درمیان تمدنهای کهن و نوبنیاد، تنها این دین مقدس اسلام صاحب این امتیاز است و می‌تواند ادعا کند که ارزش واقعی را برای زنان به ارمغان آورده، شخصیت حقوقی، اجتماعی، دینی و انسانی را به آنها بازگردانده است.

اسلام و مساوات بین مرد و زن
آئین مقدس اسلام مرد و زن را حقوقی یکسان و برابر داده و هردو را در حمل بزرگترین مسئولیت های جامعه اسلامی که امر به معروف و نهی از منکر است یکسان مخاطب قرار داده است، چنانچه خداوند متعال می‌فرماید: «وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاء بَعْضٍ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَيُقِيمُونَ الصَّلاَةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَيُطِيعُونَ اللّهَ وَرَسُولَهُ» [توبه: 71]
(و مردان و زنان با ايمان دوستان يكديگرند كه به كارهاى پسنديده وا مى‏دارند و از كارهاى ناپسند باز مى‏دارند و نماز را بر پا مى‏كنند و زكات مى‏دهند و از خدا و پيامبرش فرمان مى‏برند)
زنی که در جاهلیت از هرگونه حقوقی محروم و اصولاً حق حیات نداشت، با ظهور اسلام در تمامی عرصه ها دوشادوش مرد حرکت کرد و حقوق یکسان یافت. آیات بسیاری در قرآن کریم اشاره به مساوات مرد و زن در ادای تلیکف و دینداری و بندگی دارد.
در کتب احادیث روایات متعددی آمده است که زنان از رسول خدا صلی‌الله‌عليه‌وسلم پرسیدند: ما می‌بینیم که خداوند در همه جای قرآن از مردان ذکر به میان آورده و آنها را مخاطب قرار می‌دهد، از این معلوم می‌شود که در ما زنان خیری نیست و ما می‌ترسیم که عبادت ما هم مقبول نیفتد. [رواه البغوی عن الازواج المطهرات]
در ترمذی به سند حسن از حضرت ام عماره انصاری و در بعضی روایات از حضرت اسما بنت عیسی نیز همین نقل شده است. [معارف القرآن/ مفتی محمد شفیع عثمانی/ ج 11/ص88]
در جواب این سؤال زنان خداوند متعال این آیه را نازل فرمودند: «إِنَّ الْمُسْلِمِينَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَالْقَانِتِينَ وَالْقَانِتَاتِ وَالصَّادِقِينَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرِينَ وَالصَّابِرَاتِ وَالْخَاشِعِينَ وَالْخَاشِعَاتِ وَالْمُتَصَدِّقِينَ وَالْمُتَصَدِّقَاتِ وَالصَّائِمِينَ وَالصَّائِمَاتِ وَالْحَافِظِينَ فُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاكِرِينَ اللَّهَ كَثِيرًا وَالذَّاكِرَاتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُم مَّغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِيمًا» [احزاب:35]
(مردان و زنان مسلمان و مردان و زنان با ايمان و مردان و زنان عبادت‏پيشه و مردان و زنان راستگو و مردان و زنان شكيبا و مردان و زنان فروتن و مردان و زنان صدقه‏دهنده و مردان و زنان روزه‏دار و مردان و زنان پاكدامن و مردان و زنانى كه خدا را فراوان ياد مى‏كنند خدا براى [همه] آنان آمرزشى و پاداشى بزرگ فراهم ساخته است)
با توجه به نصّ صریح این آیه می‌توان فهمید که ربودن گوی سبقت در میدان تقوا جنسیت نیست بلکه نزدیکی و قرب دلها به خدا گوی سقبت را می‌رباید و دل مؤمن عرش خداوند است، حال این دل ممکن است از آن زنی مؤمن باشد یا مردی مؤمن.
اگر برای خواهران و مادران ما این شبهه ایجاد شود که قرآن مجید به مردان توجه می‌کند و زنان را مورد التفات قرار نمی‌دهد می‌توان با توجه به معانی این آیات چنین درک کرد که مخاطبین قرآن با توجه به انسانیت مورد توجه قرار گرفته اند، نه جنسیت مرد یا زن.

مقایسه زن و مرد از لحاظ تکوینی
اگر از لحاظ تکوینی به جنس زن و مرد نگریسته شود، به خوبی قابل درک است که زن و مرد هرکدام توانایی های خاص خود را دارند؛ اگر مرد دارای طبیعت کار و کسب و تلاش است، زن به کودکش شیر می‌دهد و سرچشمۀ حیات است. اگر مرد به خصلت درشتی شناخته می‌شود، زن به خصلت مهربانی و عطوفت ممتاز است. اگر مرد به عضلات نیرومند می‌نازد، زن دارای نیروی نفسانی لطیفی است که آهن را نرم می‌کند. اگر مرد پدر است، زن به مادر بودن مفتخر است و بهشت زیر پای او گسترده است.
آری زن، مادر است و مادر عاطفه‌ای جوشان و احساسی روان است، عاطفه‌ای که با شعله محبت می‌جوشد، احساسی که دلدادگی به همراه دارد.
شاعر عرب زبان چه زیبا سروده است:
الأم مدرسة إذا اعدتها اعدت شعباً طیب الأعراق
(مادر مدرسه‌ای است که چون آن را بسازی، ملتی نیک نژاد ساخته‌ای)

خلاصه بحث
از آنچه به اجمال گفتیم روشن می‌شود که اسلام در چهارده قرن پیش آرمانهای متعالی انسان امروزه را برآورده نموده است، چرا که از نگاه اسلام زن و مرد هر دو انسان هستند و در مفهوم انسانیت شریک اند و واژۀ انسانیت از دو گرفته شده است.
در واقع ما مسلمانان از یاوران و مدافعان حقیقی ـ نه پنداری و خیالی ـ برابری و عدالت هستیم و به آن دعوت نموده و عمل می‌کنیم، تا زن را از اسارت، ذلت و حقارت جاهلیت قدیم وجدید برهانیم. زندگی اجتماعی وی را به او باز گردانیم.
ما اطمینان داریم تا زمانیکه زن مسلمان به آزادی و استقلال فکری و عملی کامل که شریعت اسلامی‌آن را برای وی پایه گذاری نموده است نرسد و به عنوان عضوی از اعضای جامعه به رسمیت شناخته نشود، جوامع اسلامی به سلامت اخلاقی و خود کفایی لازم نخواهند رسید.
امام ندوی رحمه الله در این باره می‌نویسد: «اگر زنان مسلمان در راه بقای تمدن اسلامی و برپا نگهداشتن محیط خانوادگی که محور طهارت و محبت است، با مردان معاونت نکرده و در پیشبرد اهداف اسلامی با آنان همکاری نمی‌کردند، کار دفاع از پایه های تمدن اسلامی برای عموم مسلمانان مشکل و دشوار می‌گردید.»
با وجود این همه حمایت از قشر زن این را نیز اذعان می‌کنیم که اگر زنان و خواهران جامعه ما مجد و عزت خود را در قوانین اسلامی بجویند و آنچه را که اسلام برای آنان به عنوان امتیاز و برگ برنده به ارمغان آورده است را دنبال کنند، موفقیت را حاصل کرده اند. اما اگر فریب مظاهر آزادی غرب را خورده و فریاد مظلومیت بر آورند تا قوانین و برنامه های غرب دست آنان را بگیرد، به یقین بدانند که این بار خودشان با دستان خود، خود را زنده به گور می‌کنند و تاریخ ذلت بار دیگری را برای خود رقم می‌زنند.

منبع : سنی آنلاین
صفحه مناسب چاپ
سایر خبرها
۱۳۹۴/۴/۲۷ ۴:۳۰:۰۰ - عید فطر
۱۳۹۴/۲/۱۳ ۴:۵۰:۰۰ - مراسم فارغ التحصيلي حوزه علمیه سعدیه اورجنلی
۱۳۹۳/۱/۲۹ ۹:۴۰:۰۰ - اعلام نتایج مرحله نهایی سومین دوره مسابقات حفظ ،قرائت وترتیل قرآن کریم ویژه اهل سنت کلاله
۱۳۹۳/۱/۲۹ ۹:۲۶:۵۲ - اعلام نتایج مرحله اول سومین دوره مسابقات حفظ ،قرائت وترتیل قرآن کریم ویژه اهل سنت کلاله
۱۳۹۳/۱/۲۹ ۹:۱۹:۵۲ - مرحله پایانی ومراسم اختتامیه سومین دوره مسابقات حفظ،قرائت وترتیل قرآن کریم ویژه اهل سنت در شهرستان کلاله برگزار شد
۱۳۹۳/۱/۲۶ ۵:۰۰:۰۰ - قرآن کریم اساسنامه الهی بشریت است
۱۳۹۳/۱/۲۵ ۲۱:۲۰:۰۰ - سومین دوره حفظ،قرائت،وترتیل قرآن کریم ویژه اهل سنت آغاز بکار کرد
۱۳۹۲/۱۲/۱۲ ۶:۴۶:۱۰ - چگونگی قرائت‌ها
۱۳۹۲/۱۲/۶ ۱۹:۵۶:۲۸ - پیاده کردن و برداشتن قدم های عملی برای حفظ قرآن
۱۳۹۲/۱۲/۶ ۱۸:۴۷:۳۱ - آدابی که حافظان قرآن لازم است رعایت کنند
۱۳۹۲/۱۲/۶ ۱۸:۱۴:۰۸ - قواعد مهم حفظ قرآن کریم
۱۳۹۲/۱۲/۶ ۱۸:۰۶:۲۰ - آموزش‌ها و یادآوری‌های لازم برای تمرین و تکرار و نگهداری حفظ قرآن کریم
۱۳۹۲/۱۲/۶ ۱۴:۴۰:۰۰ - بهترین شیوه ­ی حفظ قرآن کریم
۱۳۹۲/۱۲/۶ ۱۴:۳۶:۳۸ - وصایایی به حافظان قرآن
۱۳۹۲/۱۲/۶ ۱۴:۳۰:۰۰ - بهترين شيوه ی حفظ قرآن کريم كدام است؟
۱۳۹۲/۷/۲۴ ۵:۴۰:۰۰ - عید آمد
۱۳۹۲/۵/۲۰ ۱۳:۵۰:۰۰ - توطئه و جوسازی و تفرقه افکنی علیه ترکمنها ؟؟؟از سوی سایت تندروی شیعه رصد نیوز
۱۳۹۲/۵/۱۸ ۱۸:۲۱:۴۰ - عید فطر مبارک باد
۱۳۹۲/۵/۲ ۴:۱۱:۱۸ - بیانیه دفتر مولانا عبدالحمید در پی عذرخواهی ایرانسل
۱۳۹۲/۴/۳۰ ۱۲:۲۰:۰۰ - ایرانسل، رسماً از مسلمانان اهل سنت عذرخواهی کرد
۱۳۹۲/۴/۳۰ ۱۱:۴۴:۵۶ - «تسکین» نرم‌افزار جامع قرآنی ویژه‌ی اهل سنت به‌ زودی رونمایی می‌شود
۱۳۹۲/۴/۳۰ ۱۰:۳۰:۰۰ - زندگی نامه حضرت عمر فاروق رضی‌الله‌عنه
۱۳۹۲/۴/۳۰ ۸:۴۰:۰۰ - اعلام جرم دادستان زاهدان عليه شرکت ايرانسل به خاطر توهین به خلیفه اهل سنت
۱۳۹۲/۴/۳۰ ۸:۳۰:۰۰ - توهین ایرانسل به مقدسات اهل سنت
۱۳۹۲/۴/۲۱ ۱۰:۳۰:۰۰ - فراخوان مسابقه عکاسی رمضان + جوایز ارزنده
۱۳۹۲/۴/۲۱ ۴:۱۰:۰۰ - رمضان کریم
۱۳۹۲/۲/۵ ۹:۲۰:۰۰ - اسامی نفرات برتر دومین دوره مسابقات حفظ،قرائت وترتیل قرآن کریم ویژه اهل سنت
۱۳۹۲/۲/۵ ۷:۵۰:۰۰ - برگزاری مرحله پایانی ومراسم اختتامیه دومین دوره مسابقات حفظ،قرائت وترتیل قرآن کریم ویژه اهل سنت
۱۳۹۲/۲/۳ ۶:۵۰:۰۰ - اسامی نفرات راه یافته به مرحله پایانی دومین دوره مسابقات حفظ،قرائت وترتیل قرآن کریم ویژه اهل سنت شهرستان کلاله
۱۳۹۲/۲/۳ ۶:۰۰:۰۰ - مرحله مقدماتی دومین دوره مسابقات حفظ،قرائت وترتیل قرآن کریم برگزار شد
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
افراد آنلاین
8 کاربر آن‌لاين است (3 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار و مقالات)

عضو: 0
مهمان: 8

بیشتر...
ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید